http://www.sexzun.com
13 Ağustos 2021 Cuma

AFETİN BİLANÇOSU AĞIR: 27 CAN KAYBI

BATI KARADENİZ’İN YARASI DERİN… BARTIN, KASTAMONU VE SİNOP BİR GECEDE YAĞAN REKOR SAĞANAĞA TESLİM OLDU. KASTAMONU’DA 25, SİNOP’TA 2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ. BARTIN’DA KAYBOLAN 1 KİŞİYİ ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR.

13 Ağustos 2021 Cuma, 15:15

Metrekareye 100 kilogramın üzeri “afet” olarak değerlendirilirken, sadece Bartın’ın Ulus ilçesinde 11 Ağustos’ta metrekareye 302,4 kilogram yağış düştü.

Bartın’ın Ulus ilçesini, Kastamonu’nun Azdavay, İnebolu, Bozkurt, Küre ve Pınarbaşı ilçeleri ile Sinop’un Ayancık ilçesini arka arkaya sel vurdu.

Çarşamba günü öğle saatlerinde Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde Ezine Çayı taştı. Sel önünde ne varsa sürükledi. Binalar yıkıldı, ev ve iş yerleri su altında kaldı. Araçlar kibrit kutusu gibi sürüklendi.

Kastamonu’da 2, Bartın’da 2 köprü yıkıldı. 3 ilde birçok köprü de hasar gördü.

Selin getirdiğini deniz Abana sahiline geri gönderdi

Taşan Ezine Çayı, Bozkurt’ta önüne ne aldıysa Kastamonu’nun Abana sahilinde denize döktü. Deniz de çamur dalgalarıyla selin getirdiklerini sahile geri gönderdi. Mutfak tüpleri, terlikler, futbol topları, ilaçlar, ev eşyaları, bebek arabası tekerlekleri… Abana sahiline vuran tomruk ve dallar da afetin boyutunu gözler önüne serdi.

TÜM KURUMLAR SEFERBER OLDU

Tüm kurumlar afetzedelere ulaşmak ve yaraları sarmak için seferber oldu. Bir yanda kapanan yolları açma çalışmaları diğer yanda mahsur kalanları kurtarma çabaları…

Evlerinde mahsur kalan yüzlerce kişi Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Sahil Güvenliğe ait helikopterlerle kurtarıldı. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) Türk Kızılay’a çeşitli kurumlardan binlerce personel alarm durumunda.

KASTAMONU’DA 25, SİNOP’TA 2 CAN KAYBI

17 helikopter ve 2 insansız hava aracı (İHA) arama kurtarma çalışmalarını gerçekleştiriyor. Çarşamba akşamı tahliye edilen Ayancık Devlet Hastanesi’ni komandolar temizliyor.

Havadan ve feribotla Sinop Devlet Hastanesi’ne sevk edilen hastaların durumu iyi.

Ancak selin bilançosu çok ağır. Afetin 3. gününde Kastamonu’da can kaybı 25’e yükseldi. Sinop’ta da 2 kişinin cansız bedeni bulundu. Bartın’da 1 kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

1738 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Bartın’ın Ulus İlçesinde 341, Kastamonu’da 925, Sinop’un Ayancık ilçesi ve mahallelerinden 472 afetzede helikopterlerle tahliye edildi. Tahliye edilen afetzedeler için öğrenci yurtları açıldı.

Türk Kızılay da selin yaşandığı bölgelerde erzak ve sıcak yemek hizmetini aralıksız sürdürüyor. Bölgeye ilk etapta 20 milyon nakdi ödenek gönderildi.

KASTAMONU’DA KESİNTİ SÜRÜYOR

Bölgedeki elektrik kesintileri de giderilmeye çalışılıyor. Bartın genelinde elektrik verilemeyen köy kalmadı. Kastamonu genelinde 112 ve Sinop’ta 86 köye elektrik hala verilemiyor.

Kastamonu’ya Samsun AFAD’dan 1 mobil enerji aracı bölgeye sevk edildi.

Bartın’da 895, Kastamonu’da 2 bin 466, Sinop’ta 1556, toplamda 4 bin 517 personelle arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Türk Kızılay sel bölgelerinde 217 personel/gönüllü, 9 ikram aracı ve 42 araç ile görev yapıyor.

BAKANLAR AFET BÖLGESİNDE

Sel felaketinin meydana geldiği ilk andan itibaren bakanlar da bölgeye gitti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Kastamonu’da,

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise Sinop’ta sel felaketinden etkilenen bölgelerde incelemelerini sürdürüyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir