http://www.sexzun.com
08 Eylül 2021 Çarşamba

BORUN AKCİĞER HASTALIKLARINDA KULLANILMASI PROJESİ TÜSEB TARAFINDAN DESTEKLENDİ

ARAŞTIRMA-GELİŞTİRME VE BİLİMSEL FAALİYETLERİN TOPLUMSAL KATKIYA DÖNÜŞEBİLMESİNİ SAĞLAMAK AMACIYLA ARAŞTIRMA EKİPLERİNİ TEŞVİK EDEN, BÜNYESİNDE BULUNDURDUĞU BİRÇOK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ İLE BİLİME VE İNSANLIĞA FAYDA SAĞLAMAYA ÖNEM VEREN ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ, YÜRÜTTÜĞÜ PROJELERLE BİRÇOK ALANDA DESTEK ALMAYA DEVAM EDİYOR.

08 Eylül 2021 Çarşamba, 14:13

Araştırma-geliştirme ve bilimsel faaliyetlerin toplumsal katkıya dönüşebilmesini sağlamak amacıyla araştırma ekiplerini teşvik eden, bünyesinde bulundurduğu birçok uygulama ve araştırma merkezi ile bilime ve insanlığa fayda sağlamaya önem veren Atatürk Üniversitesi, yürüttüğü projelerle birçok alanda destek almaya devam ediyor.

Bu kapsamda Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zekai Halıcı yürütücülüğünde, 2020-KD-01 / Klinik Dışı Çalışmalara Yönelik Proje Çağrısı kapsamındaki 11629 numaralı proje kabul edildi.

“İnhaler Bor Uygulamasının Akut Akciğer Hasarı Üzerinde Koruyucu Etkileri” başlıklı proje ile destek alan Proje ile Covid-19’un neden olduğu akciğer hasarı da dâhil olmak üzere birçok akciğer hastalığının tedavisinde Bor’un kullanılmasının faydaları araştırılacak.

Konuyla ilgili konuşan Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Atatürk Üniversitesinin bilimsel araştırmaları ile birçok alanda ilke imza attığını belirterek, bu çalışmaların son yıllarda artarak devam ettiğini söyledi.

Dünya bor rezervlerinin %73’üne sahip olan Türkiye’de birçok alanda kullanılan bor madeninin, bu proje sayesinde sağlık alanında da kullanımının yaygınlaşacağını aktaran Rektör Çomaklı, insan ve toplum sağlığına yarar sağlayacak bu projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir