http://www.sexzun.com
22 Ağustos 2020 Cumartesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘müjdeyi’ açıkladı

21 Ağustos 2020 Cuma, 15:24

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin merakla beklediği müjde için millete sesleniş konuşması yapıyor.”Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fahih sondaj gemimiz 20 Temmuz’da başladığı Tuna-1 kuyusu sondajında 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda. Hedefimiz 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kuıllanıma sunmak” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde kamuoyunun merakla beklediği “müjde”yi açıklıyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Yavuz ve Kanuni gemilerimizle dünyanın önde gelen ülkelerinden olduk

İnsanlık bizde petrol onlarda kalmış olabilir. Rabbim bize bambaşka bir yerde hem de görülmedik zenginlikte bir kapı açtı, yarın benzer kapılar başka yerlerde de önümüze açılacaktır.

Kimsenin günahını almıyoruz, belki de gerçekten aradılar ama bulamadılar. Biz artık bu şekilde yürüyemeyeceğimizi gördük. Bu tür çalışmaların doğrudan milli kuruluşlarla yürütülmesini kararlaştırdık. O dönemde Enerji Bakanımız olan Berat Albayrak ile Fatih Dönmez kardeşimiz politikamızı kararlılıkla uyguladı. Derin deniz sondajlarını bizzat yapma arayışına girdik. Bugünkü sevinci bize yaşatan Fatih’in yanında Yavuz ve Kanuni gemilerimizle dünyanın önde gelen ülkelerinden olduk.

3 sondaj ve iki sismik araştırma gemimiz tamamen kendi ekipmanlarımız ile çalışmalarını yürütüyor. Dünya fiyatlarının bir hayli altında maliyetle kazandırdığımız gemilerimizle yaptığımız sondajların birim maliyeti de oldukça düşüktür.

Tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi

Aziz milletim, evet sevincimizi hep birlikte yaşamak için müjdemizi paylaşmak istiyorum. Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih, Tuna-1 kuyusunda 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda. Yeni doğalgaz keşifleri kuvvetle muhtemel. Bu rezerv sadece bir parçasıdır. Devamı da en kısa sürede inşallah gelecektir.

Hedefimiz 2023

Hedefimiz 2023’te Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır. Son sondajda müjdeyi verme şerefine nail olduk. İnşallah benzer bir haberi Akdeniz’den de bekliyoruz. Şu anda bakımda olan Kanuni’nin de yıl sonunda devreye girmesiyle Akdeniz’deki faaliyetlerimize hız vereceğiz. O güzel sözü uyarlayarak tekrarlayarak söylüyorum; Her arayan bulamaz ama bulanlar arayanlardır.

Sakarya Gaz Sahası’ndaki keşiflerden sonra artık önümüzde çok daha aydınlık yol var. Bugün gelecek nesillere önemli bir miras bırakacağız. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Buradan elde edeceğimiz gelirin milletimize ve insanlığa hayırlar getirmesini niyaz ediyorum. Bu sevinci yaşatan kurumlarımızın tüm mensuplarını, personelimizi tebrik ediyorum. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlarımız Berat Albayrak ve Fatih Dönmez’e teşekkürlerimi sunuyorum.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir