http://www.sexzun.com
22 Mart 2021 Pazartesi

GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ TAMAMLANDI, AZİZİYE’DE ELEKTRİK ÜRETİMİNE BAŞLANDI

ERZURUM’UN AZİZİYE İLÇESİNDE YAPILAN GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ TAMAMLANDI. ELEKTRİK ÜRETİMİ İÇİN DÜĞMEYE BASILDI.

01 Mart 2021 Pazartesi, 15:29

Erzurum’un Aziziye ilçesinde yapımı tamamlanan Aziziye Güneş Enerji Santrali, elektrik üretimine başladı.

Aziziye Belediyesinden yapılan açıklamada, Ocak Mahallesi’nde kurulan ve yıllık yaklaşık 1 milyon 250 bin kilovatsaat elektrik üretimi yapacak olan tesisin, ortalama 900 evin enerji ihtiyacını karşılayabileceği bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Erzurum’un güneş enerji santrali açısından çok büyük bir potansiyeli olduğunu aktardı.

Ayrıca güneş ışınlarının Erzurum’da yere düşme açısının da elektrik üretimi için iyi bir imkan sağladığını belirten Orhan, “Biz de Aziziye Belediyesi olarak, böylesine önemli bir potansiyele kayıtsız kalmadık. Yatırımımızı gerçekleştirdik ve elektrik üretimi için bir süre önce de düğmeye bastık. Bu yatırımımız kısa bir sürede kendi kendini amorti etmekle kalmayacak belediyemiz için de yeni bir gelir kapısı olacak.” ifadelerini kullandı.

Orhan, ilçeye kazandırdıkları güneş enerji santrali ile sadece ekonomik katma değer üretmeyeceklerini, bunun yanı sıra ekosistemi de koruma altına aldıklarını kaydetti.

Yenilenebilir enerji yatırımlarının, doğayı koruma misyonlarıyla da ön plana çıktığına işaret eden Orhan,” İlçemize kazandırdığımız bu yatırımımız, yıllık 925 ton karbondioksitin atmosfere salınımını önlemiş olacak. İlaveten bu yolla elde edeceğimiz enerji sayesinde yılda 40 bin ağacın kesilmesinin de önüne geçmiş olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir