http://www.sexzun.com
01 Eylül 2020 Salı

Travertenler, Görsel Güzelliğinin Yanı Sıra Suyunun Şifalı Olduğuna İnanlar Tarafından İlgi Görüyor

ERZURUM’UN OLTU İLÇESİNE BAĞLI AŞAĞI KUMLU MAHALLESİ’NDEKİ TRAVERTENLER, GÖRSEL GÜZELLİĞİNİN YANI SIRA SUYUNUN ŞİFALI OLDUĞUNA İNANLAR TARAFINDAN İLGİ GÖRÜYOR.

01 Eylül 2020 Salı, 12:57

Erzurum’un Oltu ilçesine bağlı Aşağı Kumlu Mahallesi’ndeki travertenler, görsel güzelliğinin yanı sıra suyunun şifalı olduğuna inanlar tarafından ilgi görüyor.

Pamukkale’yi andıran görüntüsüyle dikkat çeken travertenlerdeki suyun, egzama ve mantara iyi geldiğine inanlar da sık sık bölgeyi ziyaret ediyor.

Dr. İbrahim Hakkı Ekinci, “Yöremiz volkanik bir bölgedir. Burada yaygın faylar var bu faylardan mineralli sular çıkmaktadır. Bu sular bu bölgede şifa olarak kullanılıyor. İçenler böbrekler iyi geldiğini egzama hastalığına iyi geldiği yöre halkı tarafından söylenmekte. İçimi de gayet güzel, fakat suyun genel analizini yaptırarak bilgilendirilmesi lazım” dedi.

Aşağı Kumlu Mahallesi sakinlerinden Yaşar Gösel ise, “Yazın buraya geliyoruz. Köyümüzün sınırları içerisinde güzel bir yer. Su sodayı andırıyor tuzlu acımsı bir su. Muhtemelen böbrek hastalıklarına idrar yollarına cilt hastalıklarına da iyi geliyor. Zaman zaman dışarıdan gelen arkadaşlarımızı getirip burayı gezdiriyoruz. Diğer vatandaşlarımızın da gelip görmelerinde fayda var. Buyursunlar gelsinler kendilerini buralara getirir gezdiririz ağırlarız” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir