TÜBİTAK’tan ETÜ akademisyenlerine destek

ERZURUM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRETİM ÜYESİ YRD. DOÇ. DR. H. MEHMET GÜZEY’İN, İNSANSIZ ARAÇLAR ALANINDA “TARIMSAL PROBLEMLERİN ÇÖZÜMÜNDE SEZGİSEL İNSAN-ROBOT ARAYÜZLERİ ÜZERİNDEN İŞBİRLİKÇİ ROBOTLARIN KULLANIMI” ADINDAKİ PROJESİ ERANET RUS PLUS ÇAĞRI PROGRAMI KAPSAMINDA TÜBİTAK TARAFINDAN DESTEKLENECEK.

09 Ocak 2018 Salı, 07:50

Erzurum Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. H. Mehmet Güzey’in, insansız araçlar alanında “Tarımsal Problemlerin Çözümünde Sezgisel İnsan-Robot Arayüzleri Üzerinden İşbirlikçi Robotların Kullanımı” adındaki projesi ERANET RUS Plus çağrı programı kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenecek.

Projede Rusya, Almanya ve Sırbistan’dan üç farklı ekip üniversite ile beraber çalışacak. Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurbanu Güzey İHA’lar ve İKA’ların tarımsal uygulamalarında görüntü/işaret işleme noktasında araştırmacı olarak çalışacağı bu proje 3 yıl süre ile desteklenecek.

Projede, insansız hava araçları (İHA) ve insansız kara araçlarının (İKA) işbirliği içerisinde değişik kontrol senaryolarına çözüm üretmeleri sağlanacak. İKA’lar için, İHA’lara yardımcı olacak şekilde teorik otonom görevler icra ettirilecek ve insansız hava araçları için en büyük problemlerin başında gelen uçuş süresinin azlığı, hareketli insansız kara araçları üzerindeki dolum istasyonları üzerinden bataryaların şarj edilmesiyle çözülmesi sağlanacak.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KARDELEN TV