Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bu Sorunun Faili ABD’dir”

10 Ekim 2017 Salı, 12:19

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ortak basın toplantısı düzenliyor..

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

Bugün değerli dostumla gerek ikili gerek heyetler arası çok verimli bir şekilde tamamladık. İş adamları ile bir araya geleceğiz. İş adamlarımızın bir kısmı Sırbistan’da faaliyet gösteren iş adamları. Bir kısmı da şu anda bizimle geldi. Bunlar kendilerini gerek ülkemizde gerekse uluslararası camiada ispatlamış olan iş adamlarımız. Sırbistan’da yatırım yapmalarının önünü açacağız. Aramızdaki ticaret hacmi şu an itibarıyla istediğimiz noktada değil.

Şu anda THY dünyada bir numara ve en fazla destinasyon kullanan bir havayolu olması nedeniyle. Biz geldiğimizde sadece devletin hava yolu vardı.

HEDEFLERE KARARLI BİR ŞEKİLDE YÜRÜYECEĞİZ
Bütün mesele yapılan anlaşmaların yüksek düzeyli iş birliği ile bir yılda ne yaptık, bundan sonra ne yapacağız şeklinde müzakere ederek çalışmalarımıza devam edeceğiz, hedeflere kararlı bir şekilde yürüyeceğiz.

ONLAR AÇ KALSAN SORMAZLAR
Birileri kıskanacak onu da söyleyeyim. Türkiye Sırbistan yakınlaşmasını iyi görmeyenler olacaktır. Bizim onların inadına dayanışmamızı artırmamız lazım. Onlar aç kalsan sormazlar. Bizde o günlerde bugünlere geldik. O dönemleri yaşamış bir ülke olarak biz Balkanların tümünde bazı olumsuz gelişmeler için adım atıyoruz. Kim ne der diye bakmayacağız.

ABD İLE VİZE KRİZİ
Öncelikle bunu biz başlatmadık. Bu sorunun faili ABD’dir.

Vucic’in açıklamaları şöyle:

Dostluğumuz iyi neticeler getirecek. Bizim FETÖ örgütü ve lideri ile bir işimiz olamaz. Cumhurbaşkanı olarak, Türk iş adamlarının buradaki yatırımlarına önem veriyoruz. Serbest ticaret anlaşmasını imzaladık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a minnettarız.

Türkiye’de 19 bin kilometre bölünmüş yol yapıldığına inanamadım, hayran kaldım. Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu biliyordum, ama bu kadarını beklemiyordum.

ENERJİ BAKANLARIMIZ GAZ MESELESİNİ KONUŞTU
Bir ilerleme kaydettik. Mısır, kuru erik ve diğer ürünler. Bütün bunlar bizim için önemli. Sırbistan ekonomisini geliştirecek üretim ve ticaret söz konusu. Başka konulara da değindik. Enerji Bakanlarımız gaz meselesini konuştular. ‘2019’dan sonra gaz alanı’ ile ilgili konuşuldu, alt yapı projelerini de konuştuk.

TÜRKİYE’Yİ ÖRNEK ALIYORUZ
Türkiye’de çok fazla havalimanı yapılıyor biz de örnek alıyoruz. Sayın Erdoğan’dan rica ettim, bizim Sırbistan’da çok güzel kaplıcalarımız var ama yeteri kadar değerlendirilemedi. Bu kaplıcaları değerlendirmek isterlerse iş adamlarınızı çağırmak istiyorum. Kaplıcadan bizim 96 derece olan suyu kaybediyoruz. Boşa akıyor ve onu değerlendirmeniz için sizi buraya davet ediyorum. Otoban inşaatımız bittikten sonra buna da geçilebilir.

.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KARDELEN TV