13 Temmuz 2020 Pazartesi

TYB Erzurum Şubesinden Ayasofya Cami Teşekkürü

TYB ERZURUM ŞUBESİ YÖNETİM KURULU TARAFINDAN YAPILAN YAZILI AÇIKLAMADA AYASOFYA’NIN MÜZE OLMAKTAN ÇIKARILIP ASLİ HÜVİYETİ OLAN, FATİH SULTAN MEHMED’İN VASİYETİNE UYGUN HALE GETİRİLMESİNDEN DUYULAN MEMNUNİYET DİLE GETİRİLDİ

13 Temmuz 2020 Pazartesi, 16:10

TYB Erzurum Şubesi Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada Ayasofya’nın müze olmaktan çıkarılıp asli hüviyeti olan, Fatih Sultan Mehmed’in vasiyetine uygun hale getirilmesinden duyulan memnuniyet dile getirildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Kendi topraklarımızdaki Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılıp açılmayacağı yıllardır tartışıldı, günlerce aylarca gündemde kaldı. Bu bekleyiş bu özlem nihayet son buldu; Ulusal ve uluslararası tartışmalara bir son veren Türkiye bu kararıyla bağımsız ve güçlü bir devlet olduğunu, kendi kararlarını kendinin verdiğini tüm dünyaya ilan etti. Danıştay 10. Dairesi Ayasofya Camisi’ni müzeye dönüştüren Bakanlar Kurulu Kararı’nı iptal etmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Kararı’yla Ayasofya Camisi Diyanet İşleri Başkanlığına devredildi, böylelikle ibadete açılmasının önünde engel kalmamış oldu. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in övgüsünü mazhar olan Fatih Sultan Mehmed Han’ın emaneti, fethin sembolü Ayasofya’yı; milletimizin haklı beklentisi doğrultusunda büyük bir kararlılıkla yeniden cami yapan tarihi kararı imzalayan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Danıştay 10. Dairesi’nin değerli hukukçularına ve emeği geçen herkese teşekkür eder şükranlarımızı sunarız.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KARDELEN TV